• Since 08/2021 Chair Professor, National Taiwan Normal University, Taiwan

  • 02/2018~07/2021 Fengtai Chair Professor, National Yuntech University of Science & Technology, Taiwan.

  • 08/2017-07/2022 Visiting Scholar, the College of Information, University of North Texas, USA.

  • 06/2016-05/2019 Adjunct Professor, the Griffith Institute for Educational Research, Griffith University, Australia

  • 08/2015-07/2019 Chair Professor, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 08/2012-07/2015 Chair Professor, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 01/2012-12/2016 Chair, IEEE Technical Committee on Learning Technology.

  • 01/2012-02/2019 Chair, Research Center For Cognition And Gesture-Based Computing, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 01/2010-12/2012 Distinguished Professor, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 12/2008-12/2014 Director, Taiwan Network Information Center, Taiwan

  • 08/1996-08/2009 Professor, Department of Information Management, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 2013/06 Visiting Professor, Hong Kong Institute of Education, Hong Kong.

  • 2013/05 Visiting Professor, Beijing Normal University, Beijing, China.

  • 2012/11 Visiting Professor, National Institute of Education, Nanyang Technological University, Singapore.

  • 2012/08-09 Visiting Professor, Institute of Educational Technology, Beijing Tsinghua University, China

  • 2012/02-2014/12 Chair of the Project Review Board, Department of Science Education and International Cooperation, Ministry of Science and Technology.

  • 2012/01-2014/12 Executive Board Member, Taiwan E-Learning and Digital Content Association.

  • 2011/6-2016/5 Adjunct Professor, Faculty of Science and Technology, Athabasca University, Canada.

  • 2011/05 Visiting Professor, Faculty of Education, The University of Hong Kong, Hong Kong.

  • Since 2001 Editorial Board Member, Educational Technology & Society Journal [ISSN 1176-3647 (print) & 1436-4522 (online)]

  • 2010/01-2012/12 Distinguished Professor, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 2010/08-2013/07 Visiting Professor, Hear and Say Centre, Hear and Say WorldWide, Australia.

  • 2009/11-2013/11 Visiting Professor, Queensland Health Skills Development Centre, Australia.

  • 2008-2012 Director, Network Security Committee, Taiwan Network Information Center (TWNIC).

  • 2008/01-2008/09 Visiting Scholar, School of Languages and Comparative Culture Studies, the University of Queensland, Australia.

  • 2007-2008 Board Member, Chinese Society for Information Management.

  • 2005/08-2007/07 Head of Department, Information Management Department, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 1999-2004 Director, Network Security Committee, Taiwan Network Information Center (TWNIC).

  • 1998/09-2006/08 Director, Taiwan Computer Emergency Response Team/Coordination Center (TWCERT/CC).

  • 1997/02-2002/09 Deputy Director, Computer Center, National Sun Yat-sen University, Taiwan

  • 1994/02-1995/08 Director, Computer Center, College of Management, National Sun Yat-sen University, Taiwan.

  • 1992/05-1997/01 Head, Networking Division, Computer Center, National Sun Yat-sen University, Taiwan